Altın Sahiplerini Korkutan Karar: “81 İldeki Kuyumcularda Yasaklanacak”

14 ve 28 Mayıs tarihli seçimlerin ardından ekonomi politikalarında 180 derecelik bir değişeme gidilen Türkiye’de, ekonomi yönetiminin başına Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek getirildi.

Şimşek, göreve gelmesiyle birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile koordineli olarak yürüttüğü süreçte ilk olarak altın ithalatına yönelik birçok kısıtlama kararı alırken, çeyrek ve yarım gramlık altınların üretimini yasaklamıştı.

Altın piyasalarında büyük etkisi olan bu kararlar kuyumcular ve mücevherat sektörü tarafından sert şekilde eleştirilirken, Bakan Şimşek bu eleştirilere verdiği yanıtta “Altına yönelik biz bir kota uygulamasına gittik. Tabii ki çıkar çevreleri memnun değil… Valla kusura bakmasınlar, bir metali ülkede olmayan döviz kaynaklarıyla ithal edeceksiniz, sonra bir köşede atıl olarak duracak. Bunun neresi memleketin menfaatine? Vatandaşlarımızın tercihine saygılıyım. Bu noktada hiçbir tereddüt yok ancak biz burada kaynaklarımızı ülkemizin menfaatine ve yatırıma, üretime, dolayısıyla istihdama ve ağırlıklı olarak ihracata dönüştüreceğiz” ifadelerini kullandı.

“81 İLDE ÜRETİMİNİN YASAKLANMASI BEKLENİYOR”

Geçtiğimiz aylarda alınan karar sonucunda çeyrek ve yarım gram altın üretimini durduran ekonomi yönetiminin, gelecek aylarda 22 ayarlık 1 gram altınları da kısıtlayacağı iddia edildi. Altın piyasalarında sıklıkla dillendirilen bu iddiaya dikkat çeken ekonomist İslam Memiş, kısıtlamaların gerçekleşmesi halinde, halihazırda üretimi yapılmış altınların alım-satım işlemleri devam edeceğini ancak darphane tarafından 22 ayarlık yeni gram altınların üretilemeyeceğini belirtti.

Atılan kısıtlama adımlarının ardından işlenmemiş altın ithalatında yılın ilk 4 aylık bölümünde geçtiğimiz yıla kıyasla yaklaşık 4 kat düşüş görülürken, sonuç veren kota uygulamasının devam edeceği resmen ilan edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x