Bunu yapandan hesap sorulmayacak mı?

Rize’de AFAD İl Müdürlüğü, 2020 yılında Güneysu’daki terk edilmiş bir taş ocağının bulunduğu alanda inşa edildi.

Rize-Güneysu karayolunda Güneysu Caddesi üzerindeki kampüse sonradan 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü taşındı.

AFAD ile 112 binaları ile eski taş ocağının arasına personel için halı saha kuruldu. Taş ocağına bitişik şekilde enkaz eğitim merkezi ve bir köpek eğitim merkezi inşa edildi.

Geçen dört yıl içerisinde zaman zaman eski taş ocağı içerisindeki taşlar koparak, halı sahaya düşüyordu.

En son geçen 10 Mart’ta büyük bir heyelan meydana geldi.

Dev kaya parçaları halı saha ve enkaz eğitim merkezinin üzerine düştü. Enkaz eğitim binası da enkaz altında kaldı. Duvarları yıkılan merkez kullanılamaz hale geldi. Çalışanlar enkaz eğitim merkezi binasının doğal set oluşturarak, facianın büyümesini engellediğini savunuyor.

Diğer taraftan, halı saha çevresindeki demir direkler yıkılıp kırıldı. Demir ağlar paramparça oldu.

Heyelanın üzerinden üç ay geçmiş olmasına rağmen kayalar ve taşlar hala kaldırılmadı. Kayalar olduğu yerde duruyor. Çevrede bir güvenlik önleminin alınmadığı görülüyor.

‘YENİ BİR PROJE HAZIRLIYORUZ’

AFAD İl Müdürü Mehmet Salih Avcı, çöken kayalar ve taşların topuk görevi yaptığını, yani tavanı ve tabakaları tuttuğunu, bu yüzden enkazın kaldırılmadığını söyledi. Bu alan için yeni bir proje hazırlandığını belirten Avcı, şöyle devam etti:

“Buraya AFAD koordinasyonunda hocalarımız baktı. Nasıl bir önlem alınacağı konusundaki projemiz bitme aşamasında. Riski bertaraf etmek için sağlam bir proje hazırlanıyor. O gün bu kayalar da kaldırılacak.”

AFAD binası

‘Binaları boşaltmayı gerektiren risk yok’

AFAD İl Müdürü Mehmet Salih Avcı, “Neden AFAD il binası yapmak için heyelan riski olan eski taş ocağı seçildi?” sorusuna “Burası bir kamu arazisi. Ama tabii Rize’deki yer sıkıntılarını da takdir edersiniz. Alan bulmak kolay değil” karşılığını verdi. Avcı, şu an binaları boşaltmayı gerektirecek bir riskin bulunmadığını ekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x