İflas başvurusu yapmıştı: Fisker, elindeki elektrikli araçları ucuza satacak

Bu yılın başlarında yeni modellerini tanıtan ABD’li elektrikli otomobil girişimi Fisker için işler pek de iyi gitmiyor.

Geçtiğimiz aylarda üretime 6 ay ara vermek zorunda kalan şirket, bir otomobil üreticisiyle ortaklık kurana kadar gelecekteki projelere yatırımları duraklatmıştı.

İflas başvurusu yaptı

Elektrikli otomobil üreticisi Fisker için beklenen son geldi. Şirket, geçtiğimiz ay resmi olarak iflas başvurusunda bulundu.

Farklı otomobil üreticileri, Fisker’ı kurtarmak için harekete geçseler de firmanın büyük bir çıkmazda olduğu ve artık iflasın eşiğine geldiği bir süredir konuşuluyordu.

Elde kalan araçları ucuza satacak

Fisker, envanterindeki 3 binden fazla Ocean elektrikli SUV modelini çok uygun fiyata satmak için mahkemeden izin istedi.

Fisker, istediği onayı alırsa envanterinde bulunan 3 bin 231 adet Ocean SUV aracını New York merkezli bir araç kiralama şirketi olan American Lease’e 46.25 milyon dolar karşılığında satacak.

Bu da firmanın otomobillerini yaklaşık 14 bin dolara satacağı anlamına geliyor.

Fisker, Ocean’ı ilk tanıttığında bu araç için yaklaşık 70 bin dolar başlangıç fiyatı belirlemişti.

2023’te Ar-Ge ve işletme faaliyetlerine yaklaşık 1 milyar dolar harcayan şirket, buna rağmen sadece 4 bin 929 otomobil sattı.

Fisker, yaptığı iflas başvurusunda her şeye rağmen 500 milyon dolar ila 1 milyar dolar arasında varlığa sahip olduğunu açıkladı. Şirketin halihazırda en az 1 milyar dolar borcu bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x