Sait Faik Abasıyanık vefatının 70. yılında Esenler’de anıldı

Esenler Belediyesi, Cumhuriyet döneminin önemli şiir, hikâye ve roman yazarlarından Sait Faik Abasıyanık’ı vefatının 70. yılına özel olarak düzenlenen bir panelle andı.

Modern Türk edebiyatına damga vuran eserleriyle pek çok yazara ilham olan Abasıyanık’ın tüm yönleriyle ele alındığı panelin moderatörlüğünü yazar Naime Erkovan üstlendi.

Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen panelde “Sait Faik’in Yaşam Öyküsü” oturumunda Remziye Delikanlı, “Sait Faik’in Edebi Kişiliği” oturumunda Emine İster ve “Sait Faik’in Öyküleri ve Öykücülüğü” oturumunda ise Beyza Nur Kocakaya isimli öğrenciler sunumlarını gerçekleştirdi.

Panele, Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu, birçok öğrenci ve öğretmen katıldı. Program sonunda Cerrahoğlu panele katılan her öğrenciye Abasıyanık’ın birer eserini hediye olarak göndereceklerini söyledi.

HALKIN İÇİNDEN BİRİSİYDİ

Moderatör Naime Erkovan “Abasıyanık’ı arkadaşları şapkasıyla, trençkotuyla, Beyoğlu’ndaki haliyle ve hayata bakışıyla tarif ederler. Çok varlıklı bir aileye doğmasına rağmen bu yaşamı reddedip halkın içerisinde olmaya gayret eden birisiydi. Edebiyatta da sadece kendisi yazıp var olmadı, birçok insanı tanımamıza vesile oldu, özel isimleri edebiyata kazandırdı. Yazdığı kitaplarda her kesimden insana yer veren bir yazardı. Eğer bugün biz İstanbul’u detaylı olarak tanıyabiliyorsak ve farklı insanlara hayatımızda yer veriyorsak Abasıyanık sayesindedir” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x